Úspěchy členů AVO na agrosalonu Země Živitelka 2019

Během posledních srpnových dnů ve dnech 22. – 27. srpna 2019 proběhl na výstavišti v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon ZEMĚ ŽIVITELKA.

Jako každý rok i letos se se svou expozicí zúčastnili Výzkumný ústav pícninářský spol. s r.o. a Zemědělský výzkum spol. s r.o. z Troubska. Ocenění v soutěži o Zlatý klas vyhlášenou Ministerstvem zemědělství ČR získala kniha „Atlas olejnatých rostlin“ autorského kolektivu Jan Pelikán, Daniela Knotová a Jan Hofbauer. Kniha představuje 96 rostlinných druhů, z jejichž semen lze lisovat olej. Popsány jsou nejen vlastnosti olejů, ale také jejich možné využití. Kniha je určena široké odborné i laické veřejnosti. Publikace je doplněna bohatou fotodokumentací.

Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek VaV získal Ing. Radek Macháč, Ph.D. z OSEVA výzkum a vývoj s.r.o. za certifikovanou metodiku „Ochrana trav na semeno vůči plevelům“ (více ZDE).

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. si odnesl ocenění Zlatý klas za odrůdu brambor Valda. Odrůda Valda vznikla křížením odrůdy Evelin x Svela. Registrována byla v roce 2019 a pro vhodný obsah sušiny, nízký obsah redukujících cukrů splňuje požadavky zpracovatelského průmyslu na surovinu pro výrobu lupínků a hranolků.

Výzkumný ústav zemědělské techniky, v.v.i. získal prestižní ocenění v soutěži Zlatý klas za Zařízení pro vyhledávání srnčat před senosečí. Dále poskytoval po celou dobu výstavy konzultační a poradenskou činnost na stánku výzkumných organizací a představil výsledky činnosti ústavu.

Pracovníci z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s.r.o. seznámili s výsledky výzkumu ústavu a taktéž měli 2 odborné přednášky v rámci české zemědělské platformy.

Ostatní členové jako např. AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby s.r.o., Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž s.r.o., Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i. nominovali své výsledky VaV, či drželi zajímavé přednášky.

Všem srdečně gratulujeme!!!

Dagmar Doleželová, MBA 26.8.2019

Kategorie Aktuality, Blog.