Úspěchy našich členů na mezinárodním agrosalonu Země živitelka 2022

Na letošním 48. ročníku agrosalonu Země živitelka, který se konal ve dnech 25.  – 30. 8. 2022 na výstavišti v Českých Budějovicích, kdy  ve společné expozici privátních výzkumných organizací  slavili úspěch taktéž členové AVO:

Zemědělský výzkum, spol. s r.o. Troubsko  získal na letošním agrosalonu prestižní ocenění Zlatý klas za odrůdu slézu přeslenitého s názvem Holina. Jedná se o moderní odrůdu, kterou je možno využít jak pro pícninářské účely, tak jako meziplodinu. Hodnotitelská komise především ocenila plasticitu této odrůdy a také fakt, že osivo je již k dispozici farmářům.

Agrotest Fyto s.r.o. získal ocenění za odrůdu ozimé pšenice AF Zora, která je první evropskou odrůdou pšenice s černě zbarveným zrnem. Černé zbarvení je způsobeno kombinací genů pro purpurový perikarp a genu Ba2 pro modrý aleuron. To umožnilo dosáhnout v zrnu vysokého obsahu anthokyanů, které jsou pokládány za významné látky s antioxidačním účinkem, mj. snižují obsah volných radikálů v tělech konzumentů. Pro svůj obsah anthokyanů je odrůda využitelná pro specifické potravinářské a krmné účely.

Oseva výzkum a vývoj  s.r.o.  si odnesla ocenění Zlatý klas s kytičkou za odrůdu pohanky seté ROSE. Jedná se o první odrůdu pohanky seté s růžovo-červenými květy v sortimentu českých odrůd. Odrůda je vhodná pro potravinářské využití i pro zařazení do směsí pro opylovače nebo biopásy. Komise ocenila rovněž vyšší toleranci odrůdy k chladu a mrazu a odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Výzkumný ústav bramborářský, Havlíčkův Brod, s.r.o. získal  hned 2 ocenění Zlatý klas za Mapu vhodnosti podmínek pro výskyt a šíření plísně bramboru  a za Směs mouky na přípravu pečiva na bázi inulinu.

Všem oceněným gratulujeme.

Kategorie Aktuality, Blog.